Nápoje

Melta – Mletá pražená kávovinová směs (porcovaná)

Melta - Mletá pražená kávovinová směs (porcovaná)

Matně si vzpomínám na bílé kafe, které babička popíjela ke snídani namísto obyčejné kávy. Pití mělo zvláštní výraznou chuť, která se těžko k něčemu přirovnává. Pamatuju se, že tehdy mi melta moc nejela a ani později jsem ji nijak moc nevyhledávala. Jednak mě odrazovala složitá příprava (nebo mi to tak aspoň připadalo) a také ono výrazné aroma, připomínající něco mezi odstátou kávou a levnou čokoládou z automatu. Melta šla zkrátka mimo mě a nikdy by mě ani nenapadlo si ji koupit a dobrovolně pít.

Melta - Mletá pražená kávovinová směs (porcovaná) - etiketa

Až jednou jsem při nákupech v obchodě zahlédla v oddělení s čajem a kávou zvláštní modročervenou krabičku s oním povědomým nápisem z dětství. Melta? Porcovaná? Cože? Dělá si ze mě někdo legraci?
Zvědavost ještě podpořila poměrně nízká cena okolo 20,-. A tak jsem na zkoušku krabičku přihodila k nákupu. Že šlo o dobrý nápad a právě jsem objevila jedno ze svých oblíbených pití, to jsem tehdy ještě netušila.

Jak melta vypadá?
Oproti původnímu vzhledu připomínající jemný sypaný čaj vás tohle balení překvapí dvaceti pytlíky plněnými směsí žita, kořene cukrové řepy, ječmene a čekankového kořenu. Kdybyste netušili, co za obsah se v sáčcích skrývá, přísahali byste, že se vám v hrníčku objevil obyčejný porcovaný čaj. Rozdíl je pouze ve velikosti a množství, které každý sáček obsahuje. Oproti čaji je to asi jednou taková hmotnost a velikost.

Melta - Mletá pražená kávovinová směs (porcovaná) - sáček

Příprava
Podle návodu byste měli sáček vložit do šálku a zalít horkou vodou. Doba louhování je asi 5 minut. Často ovšem praktikuju to, že sáček z nápoje vůbec nevyndávám a nechávám jej v hrníčku po celou dobu, kdy meltu piju. Chuť je pak maličko výraznější.

Melta - Mletá pražená kávovinová směs (porcovaná) - obsah

V čem je hlavní rozdíl oproti sypané meltě?

Předně v tom, že s přípravou nemáte žádnou práci. Zapomeňte na postávání u hrnce nebo u konvičky a nutnost nápoj přecedit do čisté nádoby. Tuhle meltu prostě hodíte do hrnku, počkáte, vyndáte a pijete. Jako čaj. Tuze jednoduché.
Další odlišnost, která ale nepřidává body k dobru porcované meltě, spočívá v intenzitě chuti. Představte si srovnání sypaného čaje a čaje ze sáčku. Pokud jste zvyklí na silnou meltu od babičky, tahle sáčková nebude nic pro vás. Jestli vám ale tradiční příprava moc pod nos a chuťové buňky nejde, mohla by vám zachutnat tahle lehčí verze.
Výhodou je, že meltu mohou pít i děti nebo těhotné ženy. Neobsahuje totiž kofein. Ochutit se dá mlékem nebo smetanou a je možné ji pít klidně teplou na zahřátí, nebo studenou pro osvěžení a povzbuzení.

Štítky

6 komentářů

Klikněte a napište komentář
  • Ta to klasická melta neboli „bílá káva“ je moc dobrá a pořád stejná.Hlavně v praktickém balení v sáčkách.Určitě doporučuji a sama si ji i kupuji.Nedávno jsme vzpomínali,jak jsme si tam namáčeli chléb nebo bílé pečivo:-)Dobrou chuť.

  • Dobrý den ráda na tuto ,,kávu“ vzpomínám.Ráno na návštěvě u babičky -87 let si nedovedu představit a aji mi chutnala .Jednou nám ji nabalila tajně domů a tak jsme si ji z mužem udělali no ty obličeje nechtějte vidět .Od té doby si raději zajedeme k babičce s krabičkou MELTY .Dobrou chuť všem .

  • Meltu si pamatuji už z dětství, kdy mi docela chutnala. Jen příprava byla dost nepraktická, tak se doma moc nedělala. Ale uvedenou porcovanou Meltu si kupuji již několik let a s mlékem je výborná.
    PS: Pochvala za web, bude se sem rád vracet 🙂

  • Uděláte i test cereálných nápojů jako je třeba Caro od Nestlé? Velice by mě zajímalo, jak si stojí.

  • Vidím že všichni tady asi nepamatují tu skutečnou chuť tehdejší melty !
    Který pak inženýr to asi pozměnil ? Žádná původní receptura ale smrdutý svinstvo ne hony vzdálené tehdejší chuti !!

  • Vrecúško je pohodlný nápad, ale čo sa chuti týka, nedá sa porovnať so šálkou kávy uvarenej zo sypanej Melty.