Krups - kávovar Nescafé Dolce Gusto Piccolo

Nečekaně se o vánocích objevil v kuchyni. Černo-červený malý vetřelec. Dolce Gusto se jmenuje. Prý umí rychle a skvěle vařit kafe. Pchá... Neměla jsem k němu moc důvěru. Bála jsem se ho byť jen dotknout. Co se techniky týče, nejsem žádný génius a moje schopnost zpanikařit během pěti vteřin je obdivuhodná. Ze začátku jsem proto požadavek na kafe řešila jednoduše. Mám na to lidi... Jenže! Absťák po kofeinu si nevybírá a jednoho dne se stalo, že nikdo nebyl doma. A já chtěla kafe. Co teď? Opatrně jsem se k Dolce Gusto přiblížila. V duchu jsem si dodávala odvahy, že to přece nemůže být tak těžké... Půjdu na to logicky... Všechno, co potřebuju, je voda a jednorázové kapsle se zvoleným typem kafe. Potud vše jasné. Okukuju kávovar ze všech stran. Jak to vlastně funguje... Vzadu objevím nádržku na vodu. Chvilku bojuju s tím, jak ji vyndat a doplnit. Nakonec mi dojde, že nádobku stačí vysunout směrem vzhůru. Žádná hrubá síla. Jde to lehce. Dopustím vodu tak do poloviny objemu a zasunu nádržku zpátky do zadní strany kávovaru. Aby se voda nahřála, je potřeba Dolce Gusto zapnout. K tomu slouží tlačítko na levé straně. Při zmáčknutí se prosvítí červeně. Znamená to, že voda, kterou jste vzadu doplnili do nádržky se nahřívá. Jakmile tlačítko zezelená, voda má správnou teplotu.
V ruce držím dvě kapsle. Jedna s bílou barvou, druhá s tmavěhnědou. První obsahuje sušené mléko, druhá instantní kávu. Hledám, kam bych kapsle nacpala. IQ test rozluštím záhy, když trochu krkolomně vysunu šuplíček na kapsle umístěný zepředu na stroji. Doteď mám občas problémy s jeho otevíráním. Někdy to jde lehce, jindy se mi šuplíček jakoby zasekne a jakmile moc zaberu, vyletí mi z ruky a já ho hledám po zemi. Moje šikovnost nezná mezí.
Do šuplíčkové přihrádky umístím první bílou kapsli se sušeným mlékem a dole pod trysku postavím prázdný hrnek. Zkontroluju, jestli je tlačítko vlevo zelené. Pokud ano, posunu malou páčku umístěnou nad nádržkou s vodou směrem doprava. Tím se kávovar spustí, tableta se propíchne a vám začne do hrníčku téct horké mléko. Až uznáte za vhodné, že množství mléka stačí, pohnete horní páčkou zase vlevo. Tím se proud vody zastaví. Vysunete šuplíček s použitou kapslí, kterou vyklopíte třeba do dřezu. Nedoporučuju vyhazovat rovnou do koše, protože v kapsli je ještě horká voda. Poté do přihrádky umístíte hnědou kapsli s instantním kafe. Opakujete postup jako u sušeného mléka. Zacvaknout šuplíček, pohnout páčkou doprava a jakmile vám bude kávy v hrníčku stačit, páčku vrátíte do výchozí polohy uprostřed. Použitou kapsli opět vyndáte a nakonec kávovar tlačítkem vlevo vypnete. Není to tak složité, viďte? Nakonec ještě pár poznatků
  • Kdyby vás čistě teoreticky napadlo pohnout při přípravě kávy páčkou doleva - veřte mi, že to není úplně nejlepší nápad. Vlevo totiž teče voda studená. Ta se používá na kapsle třeba s ledovým čajem.
  • Polička na hrníček se dá výškově nastavit. Je to hlavně z toho důvodu, aby vám kafe necákalo všude kolem, když si zvolíte mini hrnek na malé espresso.
  • Nabídka kapslí pro kávovar Dolce Gusto je více než široká a vybere si rozhodně každý. Mě osobně nejvíc chutná Espresso Barista, což je silné kafe o malém objemu. Máte chuť radši na latte macchiato, mocha, horkou čokoládu, nebo vanilkové latte? Není problém. Stačí zabrousit do kteréhokoli obchodu typu Tesco, Kaufland, Globus, aj. Kapsle pro kávovar Dolce Gusto se prodávají snad všude. Normální cena za jednu krabici se pohybuje kolem 129,-. Často se ale stává, že v akci cena klesne až na 99,-. Počet kusů kapslí v jedné krabici závisí na tom, jaký typ nápoje si zvolíte. Buď jsou kapsle baleny po kusech 8+8 (mléko a káva), nebo 16 (káva).
Samotný kávovar Dolce Gusto se prodává za cenu kolem 1999,-.

Publikováno: 09. 07. 2013 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Elektro

Autor: Drahomíra Testerová

Tagy: Krups