Milka - mléčná čokoláda s oříšky

 

Nejbezpečnější čokoláda? Ta zabalená. V obchodě, ne doma ve spíži. Jinak snad ani není šance odolat. Vlastně neznám moc lidí, kteří by čokoládu neměli rádi. Skoro každý má totiž tu svou oblíbenou: hořkou, mléčnou, bílou, s karamelem, s rozinkami, s oříšky a s nespočtem dalších příchutí. Dnes si něco povíme o čokoládě Milka. Resp. o její mléčné variantě s lískovými oříšky.

 

Dostala jsem se k ní náhodou u rodičů. Sama dávám přednost hořkým čokoládám s více než 70% obsahu kakaa. Ale když už se vyskytla tahle mléčná pochoutka na stole - přece se na ni nebudu jen dívat, ne? Čokoláda krásně voní hned při otevření (což vám u levných náhražek nehrozí) a přímo láká k ochutnání. Tabulka je rozdělená na 24 kostiček, které se lámou dost snadno – žádná hrubá síla, jako u některých hořkých druhů. Oříšků je v čokoládě víc než dost. Jsou ale drcené, ne celé. Podle popisu ve složení by jich mělo být v celé tabulce 9% z celkové váhy.

Na mě osobně je čokoláda dost sladká, ale věřím tomu, že pro člověka, který dává přednost spíše mléčným variantám, bude akorát. Co mě překvapilo, tak že se doslova rozplývá na jazyku a je velmi jemná. U levných parodií na čokoládu máte kolikrát pocit, že se vám v ústech ani nerozpouští, ale zůstává z nich jakási neměnná hmota bez chuti. Toto naštěstí není ten případ. Lískooříšková Milka má obsah kakaa v sušině 30% a splňuje tak požadavky Státní zemědělské a potravinářské inspekce na mléčnou čokoládu. Pro zajímavost – hořká čokoláda musí mít obsah kakaové sušiny minimálně 35%, mléčná 25% a bílá 14%. Zajímá vás, jakpak vám čokoláda zahýbe s dietou? Ve 100g této mléčné pochoutky objevíte 540 kcal. V tabulce na obale se dozvíte i informaci, že pokud se ovládnete a sníte jen čtvrtinu, dostanete do sebe 7% doporučené denní dávky energie – cca 135 kcal.

Navíc – pokud v sobě opravdu objevíte dost pevnou vůli a celou tabulku nesníte najednou, můžete obal znovu uzavřít. Okraje obalu se k sobě totiž dají znovu přilepit. Čokoláda vám jednak vydrží čerstvá, a také vás nebude lákat tolik, jako kdybyste ji nechali otevřenou na stole.

 

Složení: cukr, kakaové máslo, sušené odstředěné mléko, kakaová hmota, jádra lískových ořechů (9%), sušená syrovátka, mléčný tuk, lískooříšková pasta, emulgátor (sójový lecitin), aroma.

 

A kde oříškové mlsání vlastně seženete? V každém běžném obchodě s potravinami za cenu kolem 20,-

 

Publikováno: 06. 06. 2013 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Jídlo

Autor: Drahomíra Testerová

Tagy: Milka