MaxiVita - hořčík šumivé tablety
Informaci, že si máme hlídat dostatečný příjem všech možných a nemožných vitamínů a minerálů, slýcháme ze všech stran x-krát denně. "Zobejte naše multivitamíny a budete zdraví jako řípa", "užívejte pravidelně tento doplněk stravy a do měsíce kupujete o číslo menší kalhoty"... Vždyť to znáte. Jedním uchem tam, druhým ven.
Co když na sobě ale začnete pozorovat shluk divných příznaků, které nemají nic společného s chřipkou, rýmou, angínou, ani ničím podobným? Tušili jste třeba, že výrazná absence některého z důležitých minerálů se přece jen může projevit tak moc, že vám znepříjemní život?
Už delší dobu jsem si u sebe všímala zvláštních věcí. Z ničeho nic mi začalo silně bušit srdce a po pár minutách to zase přestalo. Chytala jsem křeče do nohou. Nejčastěji v noci. Nebylo ale výjimkou, že i přes den jsem skončila s polohou vleže a nohama opřenýma o zeď. Nešlo sice o nic, co by mě úplně vyřadilo z běžného fungování, bylo to jen hodně nepříjemné. K tomu se přidala nespavost a nervy v kýblu. O špatném trávení bych mohla napsat román a všichni doma už si na mou větu "dneska mě zase bolí bříško" zvykli a brali ji podobně jako "podívejte, venku je hnusně".
Co s tím? Prolezla jsem internet skrz naskrz a zkoušela tyhle příznaky hledat. Co mi vyšlo? Prý je dost dobře možné, že mám "jen" nedostatek hořčíku. Tento prvek se právě stará o to, aby vám správně fungovaly svaly, pozitivně ovlivňuje činnost nervů a má dokonce vliv i na mírnění depresí. Cha! To by mohlo být ono!
V obchodě jsem si to rovnou namířila k regálu s potravinovými doplňky, kde jsem hledala ono kouzelné slovíčko "hořčík" na obale. Pilulkám jsem se pokud možno chtěla vyhnout. Už tak jich zobu dost, tak nač přidávat další. Zvlášť, když jsem objevila hořčík v podobě šumivých tablet. Pro mě osobně forma nejpřijatelnější. Mám totiž problém s tím, abych přes den dostatečně pila. Tohle mě aspoň trochu motivuje. Balení od MaxiVita obsahuje 20 velkých bílých tablet. Nápoj si připravíte tak, že do skleničky s vodou jednoduše vhodíte jednu tabletu. V návodu se píše, že byste měli tabletku rozpustit ve 200 ml vody. Já ji dávám do velké půllitrové sklenice. Úplné rozpuštění trvá zhruba 1,5 - 2 minutky.
Díky tomu, že si připravuju větší objem než doporučuje výrobce, výsledek má lehce mdlou chuť. Což mě osobně nijak nevadí, protože si často ředím i džus v poměru 1:3. Při vyzkoušení tablety v menším množstvím vody už byla chuť výraznější a dokonce bych v ní i poznala příchuť grepu a citronu, avizovanou na obale.
Co se dávkování týče - průměrný příjem hořčíku na osobu a den by měl být kolem 300 mg. Toto množství obsahuje právě jedna tableta. Cena je víc než lidová a za tu absenci křečí nohou bych byla ochotná dát nesrovnatelně víc - v supermarketu tablety seženete za cenu pouhých 29,-.
A ještě poznámka nakonec - jasně, že v ideálním případě by bylo nejlepší přijímat dostatek hořčíku ve stravě (banány, ořechy, celozrnné pečivo, mandle, aj.), ale nebudeme si lhát do kapsy - kdo z nás je schopný si jídelníček naplánovat podrobně na celý den? V mnoha případech si spíš vzpomeneme až večer po návratu z práce, že by to chtělo něco zdravého...
Publikováno: 16. 07. 2013 / Aktualizováno: 31. 05. 2023
Kategorie: Potravinové doplňky